top of page

10 barier na drodze do efektywnego zarządzania czasem!Dlaczego, w szczególności w dzisiejszych czasach, zarządzanie czasem staje się konieczne? W dobie internetu i szybkiego przepływu informacji, bodźce docierają do nas z najdalszych zakątków świata – wytwarzają szum, z którym nasz mózg przez wieki nie miał do czynienia. Możliwości setek portali, które podłączone do Twojej komórki informują Cię: ile spaliłeś dzisiaj kalorii, jaki chcesz obejrzeć film oraz co robią Twoi znajomi – są wciągające jak narkotyk. Dają ogrom możliwości i poprawiają jakość życia, jednak bez uporządkowania i konsekwencji jesteś w tym świecie zgubiony!

Skupiamy się dzisiaj na dziesięciu barierach, które na pewno staną na Twojej drodze do bardziej uporządkowanego i zaplanowanego życia. Sama ich świadomość pomoże Ci im przeciwdziałać i doda energii, by mieć czas na więcej i więcej!


1. Brak atrakcyjności

Wykonywanie działań, które prowadzą nas do założonych celów, wymagają dyskomfortu – mają niższą atrakcyjność, niż codzienne przyjemności. To oczywiste, że kolejne wyjście ze znajomymi jest o wiele bardziej porywające, niż analiza chodzącego za nami problemu. Warto przypominać sobie, jaka satysfakcja płynie z połykania żab, czyli zadań, nieprzyjemnych, a jednak kluczowych do osiągania kolejnych kamieni milowych!


2. Zmienność

Dotykamy zmiennej rzeczywistości, nowych impulsów, możliwości, pomysłów i propozycji. Plan i kierunek obrany, jeszcze kilka dni temu, teraz może się wydać nieaktualny. Życie to ciągłe zmiany i potrzeba elastyczności. Dziennie planuj i aktualizuj listy swoich zadań, pamiętaj, że każdy dzień może przynieść nowe możliwości. Czy jesteś gotów na ciągłe korekty lotu?


3. Przemęczenie

Wiele osób choruje na syndrom nieustannego przemęczenia.Dokładnie tak samo, jak planujesz swoje obowiązki, planuj także swój wypoczynek – dzięki temu będzie znacznie ciekawszy i przyjemniejszy. Może zamiast spędzać czas przed telewizorem przeznaczysz wolną sobotę na wycieczkę w góry! To także wymaga zorganizowania!Pamiętaj, że czas odpoczynku powinien być proporcjonalny do czasu Twojej pracy. Jeśli o tym zapomnisz, już po kilku tygodniach odczujesz jak spadła Twoja koncentracja, efektywność i życiowa energia!

4. Złe nawyki

Planowanie czasu wymaga konsekwencji. Niestety często wygrywają złe i nielubiane przez nas nawyki. Radzimy, aby zamiast skupiać się na niechcianych przyzwyczajeniach, próbować odnaleźć nowe, pozytywne nawyki i wdrożyć je w życie codzienne. Wystarczy kilka tygodni, by nowe przyzwyczajenie weszło w krew, np. powtarzanie angielskich słówek w przerwie między zajęciami.


5. Brak doprecyzowania

Wydaje Ci się, że Twoja lista zadań rozwiąże wszystkie Twoje problemy? Oczywiście pomoże, jeśli każde z zadań jest wystarczająco konkretne. Jeśli nie potrafisz zdefiniować pierwszego kroku, być może nie uszczegółowiłeś, co tak naprawdę chcesz zrobić. Odrzuć ogólne hasła i czasownik „ogarnij”. Rozłóż zadania na czynniki pierwsze i „dzwoń”, „pisz”, „umawiaj się”, „analizuj”!


6. Brak zasobów

Często odkładamy zadania na później, ponieważ nie jesteśmy świadomi zasobów, które możemy wykorzystać. Bez pomocy innych osób oraz wyszukania potrzebnych informacji, materiałów – wiele wyzwań wyda nam się bardzo trudnych i skomplikowanych. Zrób listę ludzi, z którymi chcesz się skontaktować; książek, do których chcesz zajrzeć; materiałów, które ściągniesz z internetu; przygotuj się do działania, a zobaczysz, jakie okażą się proste!


7. Rozpraszacze

Pozwalamy, by władały nami „rozpraszacze” oraz bałagan. Ulegamy pokusom portali społecznościowych, nie utrzymujemy porządku miejsca pracy, przerywamy sprawdzając maila, esemesując, parząc kolejną kawę… Wybierz zadanie, które chcesz wykonać, jednak zanim rozpoczniesz pracę – przygotuj do tego swoje otoczenie! Niech będzie maksymalnie „sterylne”, aż do momentu, gdy sam, świadomie, zdecydujesz się na przerwę.

8. Rozliczanie samego siebie

Pozostajemy z zadaniami sami. Jesteś jedyną osobą, która musi rozliczyć samego siebie. Bardzo często nie widać szybkiego efektu, za który może nas ktoś pochwalić, który nam przyniesie satysfakcję i pobudzi do dalszego działania. Rozmawiaj z rodziną, znajomymi, proś o feedback innych, jeśli tylko możesz twórz rozsądne zobowiązania i relacje z innymi!


9. Brak priorytetów

Zazwyczaj mamy za dużo zadań i za mało czasu – skazani jesteśmy na odkładanie spraw na później. Pamiętaj o tym, że zwlekanie z tematami musi być w pełni świadome i kontrolowane. Choć ważne zadania są tymi trudniejszymi i zaczynamy od tych łatwiejszych, które mniej wnoszą do naszego życia, to Ty musisz jasno wydzielać, czym się zajmiesz teraz, a co pozostawisz na jutro.


10. Zgubiona asertywność

Chcemy być akceptowani przez otaczających nas ludzi, chcemy jak najlepiej wypaść w ich oczach. Często błędnie interpretujemy ich oczekiwania wobec nas, i podejmujemy działania niezgodne z naszymi przekonaniami oraz planami. Przed podjęciem pochopnych decyzji, zadaj sobie pytania: „Czy tego właśnie potrzebuję?”, „Co mi to przyniesie?”, „Czy właśnie w ten sposób planowałem spędzić dzisiejszy wieczór?”. Szukanie takich odpowiedzi, uaktywni Twój sygnalizator wewnętrznej spójności oraz wzmocni siłę Twojej asertywności!

Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page